Volonterizam i aktivizam
PRONI ima najveću volontersku mrežu sa mjesečnim prosjekom od 50 volonterakoji mjesečno provode 50 volonterskih aktivnosti. Ukupan broj volonterskih sati u aktivnostima u zajednici i radu sa mladima rezultira sa 400 volonterskih sati mjesečno (4800 volonterskih sati godišnje).
PRONI provodi volonterski program posljednje 23 godine u BiH i nagrađivana je organizacija za volonterske programe u 2011. godini.
Na Međunarodni dan volontera dodjeljene su zahvalnice i nagrade za volontere u 5 PRONI Omladinskih klubova.
U saradnji sa SOS Dječija sela BiH u novembru je počela i realizacija projekta ‘’Aktivizam mladih’’, koji je imao za cilj da mladi prepoznaju, mapiraju i rade na rješavanju određenog problema mladih u njihovim lokalnim zajednicama.
Volonteri i uposlenici PRONI-a obilježili su Svjetski dan kulturne raznolikosti. Sviučesnici su imali priliku predstaviti svoj grad odakle dolaze (Mostar, Sarajevo,Bijeljina, Brčko, Široki Brijeg), te na taj način upoznati prisutne sa najvažnijimkulturnim dešavanjima za mlade i institucijama u gradu iz perspektive mladih ljudi.